Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Noc w muzeach

środa, 13 maj 2015 17:18
Dział: Wiadomości
Autor 

W Malczewskim – secesja, w „Elektrowni” - między innymi publiczny zachód słońca, w skansenie – tańce polskie i partyzantka, a w Orońsku – Paula i Karol. W sobotę odbędzie się Noc Muzeów.

 

W tę jedną noc w roku muzea otwierają swoje podwoje dla odwiedzających kusząc ich różnorodnymi atrakcjami. Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się już w najbliższą sobotę. W muzeum im. Jacka Malczewskiego w tym roku noc z secesją w roli głównej. Gwoździem programu ma być nowa wystawa „Młoda Polska – Kobieta. Uroda, ubiór, codzienność...”. Jak nazwa wskazuje, główną bohaterką ekspozycji będzie kobieta z epoki Młodej Polski. - To femme fatale, kobieta piękna, atrakcyjna, szczupła, o bardzo wąskiej talii, o czym będą mogli przekonać się zwiedzający – opowiada Paulina Szymalak, współautorka wystawy. Kobieta z epoki Młodej Polski zostanie pokazana między innymi na obrazach i w otoczeniu przedmiotów użytku codziennego. Otwarcie wystawy ma być jednym z wielu punktów programu nocy w muzeum Malczewskiego. W planach jest też pokaz mody studentów radomskiego uniwersytetu. - Będzie też koncert muzyki francuskiej, występ grupy z Resursy z programem retro, warsztaty pisma secesyjnego i kaligraficznego, warsztaty robienia witraży, warsztaty mydlarskie – wylicza Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik działu oświatowego w muzeum. Noc Muzeów w Malczewskim rozpocznie się o godzinie 19.00. Wcześniej, bo już o godzinie 16.00 zwiedzać będzie można „Elektrownię”. W programie: pokazy filmów, I Publiczny Zachód Słońca, dwa wernisaże wystaw. Ale ta noc w centrum sztuki współczesnej rozpocznie się od prezentacji makiety odtwarzającej kompozycje zrealizowane na murach spacerniaków Aresztu Śledczego w Radomiu. Zatem w „Elektrowni” sztuka oczywiście nowoczesna, w radomskim skansenie z kolei – tańce polskie. Noc Muzeów w Muzeum Wsi Radomskiej rozpocznie się o godzinie 19.00. Będzie potańcówka i pokazy tańca tradycyjnego, a także otwarcie wystawy malarstwa Katarzyny Chodoń „Tańce Polskie”. W zagrodzie z Alojzowa zostanie zorganizowana z kolei „Partyzancka Noc Muzeów”. Po raz kolejny w Noc Muzeów włącza się Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, które udostępni zwiedzającym wszystkie wystawy, a wieczorne spacery umilać mają muzyczne występy. W programie między innymi Paula i Karol. Noc Muzeów stała się okazją do zorganizowania Klasycznej Nocy Muzeów. O godzinie 20.00 przed radomskim teatrem zbiorą się posiadacze i wielbiciele starych, radomskich klasyków. Przed budynkiem teatru zostaną zaprezentowane pojazdy wyprodukowane do 1990 roku. Podczas muzealnej nocy uruchomione zostaną bezpłatne autobusy. Osobne kursy zostaną zorganizowane z Radomia do Orońska. Po mieście jeździć będzie także autobus linii 100, który zapewni połączenie pomiędzy muzeum Jacka Malczewskiego, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia i Państwową Strażą Pożarną, wystawą pojazdów „Radomskie Klasyki” i Muzeum Wsi Radomskiej. Przejazd linią 100 w Noc Muzeów będzie bezpłatny.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Tłumy radomian na Nocy Muzeów

  W minioną sobotę już po raz 12-ty odbyła się w Radomiu Noc Muzeów. Radomskie placówki kultury, odwiedziły tłumy radomian. Pogoda dopisała i było co oglądać. Ci, którzy na przykład odwiedzili jednostkę straży pożarnej, zobaczyli nawet wyjazd strażaków do wypadku drogowego.

 • Muzeum im. J. Malczewskiego zaprasza na Noc Muzeów

  W najbliższą sobotę 19 maja w całej Polsce rozpocznie się Noc Muzeów. W Radomiu ta ciesząca się ogromnym zainteresowaniem impreza, zostanie zorganizowana już po raz 12-ty.

 • Noc Muzeów w radomskich placówkach kultury

  Noc Muzeów w Radomiu to nie tylko muzeum im. Jacka Malczewskiego. Do cieszącej się od lat ogromnym zainteresowaniem radomian imprezy, włączyły się w tym roku także między innymi: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, radomscy strażacy, sąd, Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”.

 • Nowa wystawa w muzeum im. J. Malczewskiego

  W najbliższy piątek w Muzeum im. Jacka Malczewskiego otwarta zostanie wystawa „Barwy dziecięcych losów.” Wystawa poświęcona jest dziecięcym bohaterom nowel i powieści szkolnych. Będzie można spotkać Małego Księcia, przejść przez szafę do Narni czy zajrzeć do chaty Janka Muzykanta.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej