Dzisiaj jest: 10 Czerwca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Bogumił, Małgorzata, Edgar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Tłumy w poszukiwaniu Ducha Miasta

poniedziałek, 19 czerwiec 2017 16:34
Dział: Wiadomości
Autor 

Kolejna Anima Urbis za nami. Nocna impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. To okazja do tego, żeby w niecodzienny sposób dowiedzieć się więcej na temat mało znanych wydarzeń z historii Radomia.

 

Sąd Okręgowy przy ul. Piłsudskiego był pierwszym przystankiem tegorocznej imprezy organizowanej przez Resursę Obywatelską pod hasłem Anima Urbis, czyli Dusza Miasta. Nocne spacery po ciekawych i inspirujących miejscach wpisały się w stały kalendarz imprez. Nic dziwnego, skoro przyciągają tak wielu zainteresowanych. - Jak mówią pracownicy sądu, na raz tylu osób tam nie było – uśmiecha się Renata Metzger, dyrektorka Resursy Obywatelskiej.

Kto przybył, miał okazję zwiedzić sąd od kuchni i zobaczyć – dzięki rekonstrukcji – jak wyglądał proces w międzywojennym Radomiu. Nie była to zresztą jedyna rekonstrukcja przygotowana na tę noc. Kolejna odbyła się już na drugim przystanku, którym był dzisiejszy gmach Urzędu Stanu Cywilnego. Historyk Przemysław Bednarczyk chciał przypomnieć czas, w którym budynek pełnił zupełnie inną rolę. Cofnięto się do początku roku 1945 roku, kiedy w tym miejscu była siedziba NKWD, a potem Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Organizatorzy dołożyli do tego historię, która lata temu rozegrała się w pobliskiej okolicy. - Dołożyliśmy do tego epizod, który rozegrał się na ul. Traugutta. Było to rozbrojenie dwóch oficerów NKWD przez chłopaków z radomskiego podziemia. Oficerowie upatrzyli sobie ładną radomiankę i chcieli ją wciągnąć w bramę. Akcja chłopaków z AK była błyskawiczna, rozbroili oficerów i zabrali im paski od spodni, żeby nie mogli ich gonić – opowiada Przemysław Bednarczyk.

Trasa tegorocznego spaceru wiodła wzdłuż budynków związanych z wymiarem sprawiedliwości. Na dziedzińcu prokuratury okręgowej odbyła się wystawa multimedialna o loży masońskiej. Nie zabrakło też humoru. Kabaret Teatru Poszukiwań przygotował program „Z policyjnych raportów”. - Ponieważ trasa tegorocznej Animy Urbis zaczynała się w sądzie okręgowym, a kończyła w nowej siedzibie sądów taki się nam temat nawinął – różne szemrane sprawki radomian. Grzeszyliśmy i grzeszymy – mówi Renata Metzger.

Hasło tegorocznego spaceru nocnego brzmiało „Temida ante portas!”, czyli „Temida u bram”.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Benefis Róży Domańskiej

  Róża Domańska od prawie 60 lat wykonuje zawód księgarza. To właśnie ona prowadzi księgarnię im. Witolda Gombrowicza i to ona wymyśliła też muzeum pisarza we Wsoli W Resursie Obywatelskiej odbył się benefis Róży Domańskiej.

 • „Zapisy terroru” w radomskiej Resursie

  W radomskiej Resursie zaprezentowano najnowsze wydawnictwo z serii „Zapisy terroru”. Są to relacje ofiar okupacji hitlerowskiej w regionie radomskim. Książkę wydał Ośrodek Badań nas Totalitaryzmami.

 • „Skrzydła z szachownicą”. Wystawa modeli w Resursie

  Od środy w galerii Resursy Obywatelskiej czynna jest wystawa „Skrzydła z szachownicą”. Został zorganizowana z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. W Resursie można obejrzeć modele samolotów, repliki mundurów, odznaczenia i broń. Organizatorem wystawy jest Klub Modelarsko - Historyczny Sokół.

 • Międzynarodowa dyskusja o nowelizacji ustawy

  „Szanse i zagrożenia” - pod takim tytułem odbył się panel dyskusyjny na temat nowelizacji ustawy o IPN. W dyskusji wzięły udział m.in. córki radomskich Żydów ocalałych z Holocaustu. Organizatorem debaty była Resursa Obywatelska.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej