Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Koniec z pijanymi na pogotowiu?

piątek, 15 maj 2015 16:42
Dział: Wiadomości
Autor 

Pijani pacjenci przywożeni na szpitalne oddziały ratunkowe. To duży problem w całej Polsce, także i w Radomiu. Możliwe że wkrótce ten problem się zmniejszy bo władze miasta chcą, aby nietrzeźwi, z lekkimi urazami byli przewożeni na policyjną izbę zatrzymań.

 

Nietrzeźwi, często też i dawno niemyci, czasem upici do nieprzytomności. Policjanci wezwani do takich osób najczęściej kierują je na pogotowie i na szpitalne odziały ratunkowe. Niestety, przywiezieni na SOR często stanowią niemały problem. - Ci pacjenci są bardzo uciążliwi, często awanturują się, to często ludzie żyjący na marginesie - mówi Andrzej Pawluczyk, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Problem nietrzeźwych, przywożonych na szpitalne oddziały ratunkowe pojawił się po likwidacji policyjnych izb wytrzeźwień. Teraz, podczas gdy SOR-y są nierzadko zatłoczone, policyjna izba zatrzymań ma sporo niewykorzystywanych pomieszczeń. W izbie Komendy Miejskiej Policji w Radomiu przewidziano miejsca dla 27 osób. - Dziennie mamy tu zazwyczaj około dwóch osób. Nasze możliwości w tym zakresie są znacznie większe – twierdzi insp. Karol Szwalbe, Komendant Miejski Policji w Radomiu. Prawdopodobnie te możliwości wkrótce zostaną wykorzystane, a pusty obecnie pokój lekarski w policyjnej izbie zatrzymań zagospodarowany. Władze miasta chcą odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe i mają plan, aby nietrzeźwi z lekkimi obrażeniami byli przywożenia nie do szpitala, a na policję. - Chcemy żeby dyżurował w izbie lekarz i ratownik medyczny. Będą tam przewożone osoby nietrzeźwe i z urazami. Oczywiście nietrzeźwi w ciężkim stanie będą zawożeni na pogotowie - informuje Anna Białkowska, wiceprezydent Radomia. Pomysł podoba się Komendantowi Miejskiemu Policji. Bo taki zabieg odciąży nie tylko tych, którzy pracują na szpitalnych oddziałach ratunkowych, ale i samych policjantów. - Unikniemy być może sytuacji, w których policjanci muszą zawozić pijanych na badania do Pionek. Taka jest czasem konieczność ze względu na podpisane umowy - mówi insp. Karol Szwalbe. W przekształcenie policyjnej izby zatrzymań na komendzie miejskiej mają się zaangażować władze miasta, pogotowie, policja ale też i gminy ościenne. - To jest 13 regionów, a także starosta powiatu radomskiego. Oni wszyscy będą partycypować w kosztach utrzymania, gmina oczywiście także – mówi Anna Białkowska. Jak wyliczono, utrzymanie policyjnej izby zatrzymań z lekarzem i ratownikiem medycznym na pokładzie, dyżurującymi przez 12 godzin będzie kosztować 600 tysięcy złotych rocznie. Doposażenie gabinetu medycznego to koszt około 20 tysięcy złotych. Pomysłodawcy chcą aby izba zatrzymań w komendzie miejskiej została przekształcona na początku lipca tego roku, na razie na pół roku. Jeśli pomysł się sprawdzi, będzie kontynuowany. Za nocleg w takiej izbie osoba zatrzymana do wytrzeźwienia otrzymuje rachunek – 160 złotych. Ale ściągalność tych opłat w całym kraju jest bardzo mała. Wynosi około 20 %.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej