Dzisiaj jest: 30 Listopada 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty

Bójka na drodze do wolności

sobota, 24 czerwiec 2017 15:55
Dział: Wiadomości
Autor 

Komitet Obrony Demokracji zorganizował dziś w Radomiu manifestację. Okazja do jej przeprowadzenie to rocznica Czerwca 76. Podczas demonstracji doszło do przepychanek i bójki.

 

Manifestacja Komitetu Obrony Demokracji rozpoczęła się z kilkunastominutowym opóźnieniem. To efekt przybycia grupy młodzież w koszulkach z napisem „młodzież wszechpolska”, która wkroczyła na plac z okrzykiem „targowica”. KOD odpowiedział „ precz z komuną”. A potem obie strony skandowały hasła pod sceną. Kiedy młodzież zaczęła się wycofywać doszło do przepychanek, a nawet bójek. Dopiero, gdy młodzież odeszła, organizatorzy manifestacji rozpoczęli oficjalnie demonstrację. Zdaniem przedstawicieli KOD, cała sytuacja potwierdza to co wcześniej mówili naszym reporterom.
- Radomski Czerwiec jest nam tym bliższy, im bardziej dzisiejsze czasy przypominają tamte czasy – podkreśla Mateusz Kijowski, lider mazowieckiego KOD. = Władza stała wtedy przeciwko obywatelom, walczyła z nimi.
Organizatorem manifestacji były radomski i mazowiecki Komitet Obrony Demokracji.
- Robotnicy walczyli w 1976 roku o chleb i o wolność. Dziś władza zabiera nam wolność i musimy jej bronić. PiS niszczy konstytucję, sądy, prawa obywatelskie. Nie możemy do tego dopuścić – zaznacza Andrzej Łuczycki z radomskiego KOD.
Władze KOD zapewniają, że ich działalność nie skończy się na manifestacjach. Chcą być gotowi na sytuację, kiedy nastąpi w Polsce zmiana władzy.
- Trzeba myśleć, jak się odnaleźć, gdy znów będzie można budować demokrację – mówi Mateusz Kijowski. - Po pierwsze, gdy dojdzie do władzy inna partia może skorzystać z tego co zrobił PiS. I zachować taką samą pozycję władzy wobec społeczeństwa.
Lider mazowieckiego KOD wskazuje na jeszcze inne zagrożenie.
- Nowa władza może próbować wrócić do stanu sprzed dwóch, trzech lat. A to jak wiemy prowadzi do tego, że ludzie chętnie szukają takich rozwiązań, jakie mamy dzisiaj – przekonuje Mateusz Kijowski.
Przedstawiciele KOD byli oburzeni brakiem policji. Mieli też pretensje do Straży Miejskiej.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Echa sobotniej bójki. Kto winny?

  Po bójce na sobotniej demonstracji Komitetu Obrony Demokracji obie strony przerzucają się odpowiedzialnością za spowodowanie zajść. Policja identyfikuje uczestników wydarzeń.

 • Przystanek na drodze do równości

  „Przystanek Radom” - pod taka nazwą odbyły się w Radomiu protesty przeciw dyskryminacji kobiet. Organizacją zajęła się nieformalna grupa, która deklarowała ponadpartyjny charakter.

 • Strajk przeciwko rządowi

  KOD i opozycja zwierają szeregi. W dniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego organizują strajk obywatelski. To protest przeciwko sposobowi sprawowania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.

 • Młodzież wyszła na ulice. Żądali światła

  W październiku 1945 roku radomska młodzież wyszła na ulice. To była pierwsza w Polsce antykomunistyczna manifestacja. Te wydarzenia przypomnieli dziś uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej