Dzisiaj jest: 10 Czerwca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Bogumił, Małgorzata, Edgar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

„To czarny dzień w polskiej demokracji”. Demonstracja w Radomiu

piątek, 21 lipiec 2017 11:43
Dział: Wiadomości
Autor 

W całej Polsce, także w Radomiu wczoraj wieczorem odbywały się demonstracje przeciwko zmianom planowanym przez rząd w sądownictwie. Pod radomskim Sądem Okręgowym zorganizowano „Łańcuch światła”.

 

Czwartek, godz. 21.00. Przed sądem przy ul. Piłsudskiego w Radomiu stoją demonstranci, którzy przyszli, żeby przyłączyć się do „Łańcucha Światła” - pod takim hasłem zorganizowano spotkanie. - Nasze spotkanie to sprzeciw wobec zmian, które wprowadzane są takim tempie, w taki sposób, że nie mogą być wolne od błędów. Błędów, które dotkną nas wszystkich – mówiła Anna Prus, organizatorka demonstracji.

Organizatorzy podkreślali, że demonstracja jest apolityczna i pokojowa. Nie było tu politycznych transparentów. Były flagi Polski, lampiony i egzemplarze Konstytucji. - Różnimy się wizjami naszej Polski i tego jak ona ma wyglądać. Ale łączy nas jedno. Nie chcemy podporządkowania władzy sądowniczej żadnej partii – stwierdziła Anna Prus. - Chcemy weta! Chcemy weta! - skandowała.

W gronie demonstrujących znalazł się też głos poparcia dla obecnej władzy. Tuż za nim głosy kolejne. Ale już będące wyrazem zdecydowanego sprzeciwu dla działań rządu. - Jestem młodym człowiekiem, 23-letnim. W tym kraju nigdy nie było tak dobrze, jak dzieje się teraz. My, młodzi ludzie doświadczamy tego na co dzień. Jest mi przykro, że nikt nie szanuje demokracji – powiedział 23-latek. - Chciałbym odnieść się do tych słów – mówił kilka chwil później 18-letni chłopak. - Pan mówił, że ma 23 lata. Ja mam mniej niż 18. Możemy się licytować wiekiem. Ale chcę powiedzieć, że wolność słowa i zgromadzeń, to że możemy tu się teraz gromadzić, to owoc drzewa, które nazywa się demokracją. Korzeniem tego drzewa jest trójpodział władzy i wolność sądów. Bez korzenia drzewo nie będzie miało owoców – dodał.

Adwokat Borysław Szlanta przytoczył artykuł 10 Konstytucji mówiący o tym, że ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. - W sytuacji, w której w państwie ktoś ma całą tę władzę w jednym ręku to nie jest to państwo demokratyczne. Dzień dzisiejszy jest czarnym dniem polskiej demokracji - powiedział
Borysław Szlanta.

Demonstrujący zapalili lampiony przed budynkiem sądu. Zaśpiewali także Hymn Polski.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mieszkańcy protestują w sprawie programu drogowego

  Mieszkańcy ulic, które zakwalifikowano przez władze miasta do utwardzenia w tym roku w ramach Radomskiego Programu Drogowego, a które później zostały z budżetu wyrzucone, protestują. A politycy przerzucają się winą. Platforma Obywatelska obwinia opozycję za to, że drogi nie zostaną utwardzone. Przewodniczący Rady Miejskiej przypomina natomiast, że PO także poparła budżet, z którego wyrzucono program drogowy prezydenta. Przewodniczący dodaje, że lista dróg do utwardzenia w tym roku jest otwarta.

 • Sędziowie przeciw zmianom

  Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Radomskiego wyraża sprzeciw wobec odwołania przez Ministra Sprawiedliwości w trakcie kadencji prezesów i wiceprezesów Sądu Okręgowego i Rejonowego w Radomiu bez podania uzasadnienia.

 • Protest przeciwko S12

  Mieszkańcy gmin Kowala, Skaryszew i Sołtyków protestują przeciwko planom budowy przez ich tereny drogi ekspresowej S12. Ich zdaniem warianty przebiegu trasy, które proponuje GDDKiA spowodują wyburzenie kilkuset domów.

 • „Wielka zbiórka” z niewielką frekwencją

  Radomska Inicjatywa Kobieca we wtorek po południu zbierała podpisy pod projektem ustawy Kobiety 2017. Dziś w programie KK 13 w TV Dami Karolina Skowron z RIK tłumaczyła, jaki mają cel.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej